دانلود رمان میرا

دانلود رمان میرا

نویسنده: کریستوفر فرانک
مترجم: لیلی گلستان
خلاصه ای از داستان رمان:
میرا (عنوان فرانسوی: Mortelle) یک پادآرمان شهر را به تصویر می کشد و افرادی تک و توک که سعی می کنند مقاومت کنند. میرا را می توان داستانی علمی تخیلی دانست ولی در عین حال داستانی سوررئالیستی نیز به شمار می رود. داستان میرا در جامعه ای رخ می دهد که در آن ارزش ها، ضدارزش شده اند.
در این جامعه همه باید به هم لبخند بزنند و اگر کسی از این کار طفره برود او را جراحی می کنند. سپس نقابی بر چهره اش می گذارند که قابل برداشتن نیست و بعد از مدتی جذب صورتش می شود و به همان حال می ماند. در این جامعه زوج وجود ندارد، یعنی مفهوم زوجیت معنا ندارد و همه به صورت گروهی به تفریح می روند. جامعه بر فرد مقدم است و حقوق دیگر انسان ها محترم تر.
سیستم حاکم نیز سیستمی کاملاً توتالیتر است. چیزی که جالب است این است که همه مردم چه اصلاح شدگان (آنها که دارای نقاب هستند) و چه سایرین باید برای هم داستان های بامزه تعریف کنند و دیگران را بخندانند. اما کسانی که داستان های غم انگیز تعریف کنند فوراً برای اصلاح و عمل فرستاده می شوند.
زمانی که این داستان در آن رخ می دهد مشخص نیست اما جغرافیای آن به خوبی ترسیم شده است: یک دشت بیکران که سراسر آن با قیر پوشانده شده است و روزهایی که هوا گرم است، ابری سیاهی سطح آن را می پوشاند. خانه های داستان تماماً دیوارهای شیشه ای دارند و سرتاسر شهر با چراغ هایی روشن شده است چرا که بدی در تاریکی خفته است.

قسمتی از متن رمان:
ولتر، وقتي که مي خواهد مسخره بازي ها و عيب هاي جامعه ي روزگارش را به صورت تازه يي نشان دهد، اين ها را از چشم و ديد فرز و تازه ي يک آدم زيرک يا يک وحشي به ما مي نماياند. به اين ترتيب نقطه نظري که به کار مي برد، نقطه نظر آدمي است که با دنيايي که وصف مي کند، بيگانه است. نقطه نظر شاهدي است که بيرون از مجموعه يي که ترسيم مي کند، ايستاده است. لطف داستان از شگفت زدگي هاي اين شاهد به وجود مي آيد که هم ساده لوح است و هم تيزبين و هم چنين از آشنا شدن با چيزهايي که براي ما خوانندگان عادي است و براي او بهت آور.
ما ناگهان متوجه مي شويم که اخلاق و روحياتمان، براي کسي که با ديدي تازه و ناآشنا به آن ها نگاه کند، مغشوش و بي منطق به نظر مي آيند. همه ي قصه هاي فلسفي قرن هجدهم و همه ي قصه هاي پيش گويانه ي نوين، مانند داستان هاي علمي – تخيلي، که اصل و نسب شان به قصه ي ميکرومگا ي معروف ولتر مي رسند، از اين شگرد طنز و انتقاد استفاده کرده اند.
يک شگرد معکوس ديگري هم وجود دارد که در آن قصه گو شاهدي نيست که از بيرون صحنه را تماشا مي کند، بلکه کسي است که خود جزء قصه است و جز آن چيز ديگري نمي شناسد.
آن چه براي او آشنا و عادي و طبيعي است، براي ما خوانندگان غير عادي و يا حتی کج و کوله و بي قواره جلوه مي کند. اما مشکل اين جا است که گوينده ي قصه با مجموعه يي که وصف مي کند، آشنا و سازگار است (چون اگر نمي بود، آن را کاملاً قبول نداشت و چيزي براي گفتن نمي داشت) و بايد با آن دربيافتد.
پس گوينده، در حالي که بايد اين مجموعه را عادي بداند (چون هيچ معيار و مقياسي غير از آن ندارد و به هيچ دستگاه و مجموعه ي ديگري آشنا نيست) در اين مجموعه راحت جا نيافتاده است و آرام نيست. نقطه نظر چنين قصه گويي، نقطه نظر يک وحشي ساده لوح مبهوت و شوخ و نيش زننده نيست، بلکه نقطه نظر يک متمدن شرور است در جست و جوي مايه هاي درد و ناخوشي وجود؛ يعني در حقيقت شخصيتي کاملاً مربوط به روزگار نو ما.
نويسنده ي ميرا اين نقطه نظر دوم را برگزيده است که ظريف تر است و به راه خطا نرفتن در آن دشوارتر.
از همان صفحه ي اول ما را در ميان صحنه يي مي گذارد که هم دلهره آور است و هم آشنا.
در دشت به دنيا آمدم و غير از آن چيزي نمي شناسم ...
چهارشنبه 24 خرداد 1396

رمان های پیشنهادی:

رمان شیرینی شیدایی

رمان روژان قربانی یک رسم

رمان ناجیان سبلان

رمان سیاوش

رمان اسطوره

مشاهده لیست کامل رمان ها

ارسال نظر

نام شما:
پست الکترونیکی:
دیدگاه شما:


رمانهای پر بازدید

تماس با ماپيشنهاداتراهنمای دانلود رمان

برای دانلود از طریق گوشی موبایل بهتر است از نرم افزارهای دانلود موبایل استفاده شود. ADM یکی از بهترین و قدرتمندترین اپلیکیشن های مدیریت حرفه ای و پیشرفته برای فایل های دانلودی سیستم عامل اندروید می باشد که با دارا بودن امتیاز 4.6 از 5 در پلی استوری از پرطرفدارین و بر ترین نرم افزارهای مدیریت دانلود به شمار می رود. این نرم افزار را می توانید به صورت رایگان از کافه بازار دانلود کنید.
مطالب غير اخلاقي

سعي تمام شده است تا رمان هاي غير اخلاقي در سايت رمان خانه گذاشته نشود با اين حال هر رمان يا مطلبي که از نظر کميته تعيين مصاديق و همچنين خوانندگان محترم مناسب تشخيص داده نشود سريعا حذف خواهد شد.به درخواست براي گذاشتن يا ارسال رمان هاي سانسور نشده و غير اخلاقي هم ترتيب اثر داده نخواهد شد. پس لطفا درخواست نکنيد.
سخني با خوانندگان

از خوانندگان محترم سايت رمان خانه خواهشمنديم در صورتي که رماني را داراي محتواي نامناسب تشخيص دادند ، نام رمان به همراه صفحه مورد نظر را برای ما ارسال کنند. با تشکر
درخواست همکاري

در صورتي که مايل به همکاري با ما هستيد و يا نويسنده هستيد و ميخواهيد که رمانهايتان در قالب کتاب الکترونيکي منتشر شود به وبسايت www.romankhane.ir مراجعه کرده و با ما تماس بگيريد.
َشبکه های اجتماعی